Rola potasu i żelaza w funkcjonowaniu organizmu

Żelazo poprawia funkcje poznawcze, leczy anemię, wspomaga mięśnie i krążenie tlenu, wzmacnia układ odpornościowy i pomaga pozbyć się zmęczenia. Potas jest jednym z podstawowych makrominerałów. Ciało ludzkie potrzebuje co najmniej 100 miligramów potasu każdego dnia, aby wspierać kluczowe procesy.

Dlaczego warto brać żelazo?

Niedobór żelaza może powodować zespół niespokojnych nóg. Żelazo działa jako neuroprzekaźnik i pomaga pozbyć się bezsenności. Jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla wzrostu naszego ciała. Jest odpowiedzialny za wzrost produkcji erytrocytów i dostarczanie tlenu do narządów. Dlatego musimy zadbać o jego prawidłowy poziom. Dzięki temu będziemy aktywni i wolni od problemów zdrowotnych. Warto wspomnieć, że 25% żelaza w organizmie jest naturalnie przechowywane w ferrytynie, która znajduje się w komórkach naszego ciała. U mężczyzn, ferrytyna zapewnia suplementację żelaza przez trzy lata, ale u kobiet tylko rok. Dlatego anemia jest tak powszechna u kobiet. Powinniśmy systematycznie kontrolować poziom żelaza.

https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/zelazo-jak-wplywa-na-organizm-niedobory-oraz-produkty-bogate-w-pierwiastek/8179/

Dlaczego warto brać potas?

Dzięki odpowiedniej ilości potasu zmniejsza się ryzyko ogólnej śmiertelności aż o 20%. Potas pełni też inne funkcje. Zmniejsza  również ryzyko udaru, ciśnienie krwi. Chroni też utratą masy kostnej, pozwala na zachowanie dobrej gęstości mineralnej kości i zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych. Do podstawowych funkcji potasu możemy też zaliczyć regulację równowagi płynów i kontrolę aktywności elektrycznej serca i innych mięśni. 

Korzyści są oczywiste, dlatego zadbajmy o odpowiednie ilości żelaza i potasu w naszej diecie.

https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/potas-niedobor-i-nadmiar-oraz-zrodla-jaki-wybrac/7959/